Najbolji saveti za negu biljaka - Sobno i baštensko cveće
Sve što treba da znate o negi sobne i baštenske biljke. Saveti za zalivanje, presađivanje, rešavanje problema sa štetočinama i mnogo više.
Najbolji saveti za negu biljaka - Sobno i baštensko cveće
Biljke su deo naših domova i bašti, donose lepotu, miris i pozitivnu energiju. Međutim, njihova nega može biti izazov, posebno ako ste početnik. U ovom članku ćemo podeliti korisne savete za negu različitih vrsta biljaka, kako bi vaše zelene ljubimce bile zdrave i lepe tokom cele godine.
1. Difenbahija - biljka koja voli toplo i vlažno okruženje
Difenbahija je popularna sobna biljka koja voli toplo i vlažno okruženje. Najbolje joj je na mestima gde nema direktnog sunca, ali ima dovoljno rasutog svetla. Ova biljka je otrovna, pa je važno držati je van domašaja dece i kućnih ljubimaca.
2. Kako negovati spatifilum?
Spatifilum, poznat i kao "ženski sreća", voli tamnija mesta i ne zahteva mnogo svetla. Ključno je zalivati ga tek kada zemlja postane suva na dodir. Ova biljka ne voli preterano zalivanje, jer joj koren može istrunuti. Ako primetite da joj listovi žute, verovatno je problem u prevelikoj količini vode.
3. Muškatle - kako ih pripremiti za zimu?
Muškatle su omiljene baštenske biljke koje lepo cvetaju tokom leta. Da bi preživele zimu, potrebno ih je orezati na oko 20 cm i smestiti u tamnu i hladnu prostoriju, poput podruma. Zalivajte ih retko, samo da zemlja ne bude potpuno suva. U proleće, kada prođu mrazevi, možete ih izneti napolje.
4. Hoja ili voštani cvet - saveti za negu
Hoja je biljka koja voli istočni prozor sa dosta svetla, ali ne direktno sunce. Ne voli promaje i preterano zalivanje tokom zime. Zimi je dovoljno zalivati je jednom u dve do tri nedelje. Leti zalivajte jednom nedeljno i redovno je dohranjujte. Hoja je osetljiva na promenu položaja, pa je ne premeštajte često.
5. Anturijum - da li ga presađivati u keramičku vazu?
Anturijum ne treba držati u keramičkim vazama bez rupica za drenažu. Najbolje je presaditi ga u plastičnu saksiju sa dobrim otvorima za odvod vode, a zatim je staviti u ukrasnu keramičku posudu. Važno je da koren ne stoji u vodi, jer može istrunuti.
6. Kako rešiti problem sa štetočinama?
Biljne vaši i crveni pauci su česti problemi kod sobne vegetacije. Jedan od prirodnih načina za rešavanje ovog problema je prskanje biljaka rastvorom koprive ili pepelom od cigareta. Takođe, možete koristiti insekticide poput Actare, ali uvek pročitajte uputstvo pre upotrebe.
7. Kalanhoa - biljka koja cveta zimi
Kalanhoa je sukulenta koja cveta tokom zime i ne zahteva mnogo vode. Zalivajte je tek kada zemlja potpuno osuši. Ova biljka može se razmnožavati režnjama, koje se lako ukorenjuju u zemlji. Nakon cvetanja, obavezno uklonite osušene cvetove kako bi potstakli novo cvetanje.
8. Zamija - biljka koja ne voli preterano zalivanje
Zamija je otporna biljka koja podnosi sušu, ali ne i preterano zalivanje. Zemlja joj treba da bude peskovita i dobro drenirana. Ako primetite da joj novi izdanci budu svetliji, ne brinite – to je normalan deo njenog razvoja.
9. Kaktusi i sukulentne biljke
Kaktusi i sukulenti zahtevaju minimalnu negu. Zalivajte ih retko, samo kada zemlja potpuno osuši. Zimi ih držite na hladnijim mestima sa dovoljno svetlosti. Ako vam se kaktusi savijaju, verovatno im nedostaje svetlost ili hranljive materije.
10. Kako pripremiti biljke za zimu?
Većina biljaka koje su bile napolju tokom leta treba da se unesu u toplije prostore pre prvih mrazeva. Muškatle, oleandri i druge osetljive biljke treba orezati i smestiti u tamnije prostorije. Zimi ih zalivajte retko, samo da se koren ne osuši.
Zaključak
Nega biljaka zahteva strpljenje i pažnju, ali uz prave savete, svako može postati uspešan vrtlar. Bilo da se radi o sobnoj difenbahiji ili baštenskim muškatlama, ključ je u pravilnom zalivanju, dovoljnoj količini svetlosti i redovnoj kontroli štetočina. Srećno uzgajanje!