Kondilomi i HPV virus - sve što treba da znate

Kremenadla Blog 2025-02-02

Saznajte sve o kondilomima, HPV virusu, dijagnozi, lečenju i prevenciji. Šta su polne bradavice i kako se boriti protiv njih? Pročitajte iskustva i savete.

Kondilomi i HPV virus - sve što treba da znate

Šta su kondilomi i kako nastaju?

Kondilomi, poznati i kao polne bradavice ili virusne bradavice, su neprijatna virusna infekcija koja se prenosi polnim putem. Uzrok njihovog nastanka je HPV (humani papiloma virus), koji se prianja za epitelne ćelije kože i sluzokože genitalnog regiona. Postoji preko 80 tipova HPV virusa, od kojih neki mogu dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema, uključujući rak.

Razlike u dijagnozi - važnost drugog mišljenja

Kao što pokazuju iskustva, dijagnoza kondiloma može biti izazovna. Neke osobe su dobile različite dijagnoze od različitih stručnjaka - od kondiloma do polipoze. Ovo naglašava važnost traženja više mišljenja pre nego što se započne bilo kakva terapija. Polipoza, na primer, može biti posledica pojačanog lučenja vaginalnog sekreta i često prolazi sama od sebe, za razliku od kondiloma.

Klinička slika i mesta pojave

Kondilomi se najčešće javljaju u anogenitalnoj regiji. Kod muškaraca se obično nalaze na penisu, a kod žena na vulvi, u vestibulumu vagine ili ređe u samoj vagini i na grliću materice. Predstavljaju mekane, papilomatozne izrasline beličaste ili ružičaste boje, često sa karfiolastom površinom. Mogu izazvati neprijatne simptome kao što su svrab, iritacija ili čak krvarenje.

Metode lečenja kondiloma

Lečenje kondiloma može biti izazovno i dugotrajno. Najčešće metode uključuju:

  • Krioterapiju (zamrzavanje tečnim azotom)
  • Laser terapiju (posebno efektna za unutrašnje kondilome)
  • Hirurško uklanjanje
  • Topikalne preparate (kreme i rastvori)

Važno je napomenuti da nijedna od ovih metoda ne uništava sam virus, već samo uklanja njegove vidljive manifestacije. Virus može ostati u organizmu i izazvati recidive, što zahteva ponovno lečenje.

HPV i rak grlića materice

Poseban problem predstavljaju oni tipovi HPV virusa (posebno tipovi 16, 18, 31 i 45) koji mogu dovesti do razvoja raka grlića materice. Ovi tipovi virusa izazivaju ravne, skoro nevidljive promene koje se teže uočavaju. Redovne ginekološke kontrole i PAP testovi su ključni za rano otkrivanje ovih promena.

Prevencija - vakcine protiv HPV

U poslednjim godinama postale su dostupne vakcine protiv najopasnijih tipova HPV virusa. Ove vakcine se preporučuju devojkama i ženama u dobi od 9 do 26 godina, idealno pre početka seksualnog života. Vakcinacija se obično sastoji od tri doze koje se daju u toku šest meseci.

Iako vakcine ne leče već postojeću infekciju, one mogu efikasno sprečiti infekciju onim tipovima virusa protiv kojih su usmerene, što značajno smanjuje rizik od razvoja raka grlića materice.

Kondilomi tokom trudnoće

Tokom trudnoće, usled promena u imunom sistemu, kondilomi mogu pokazivati ubrzano širenje. Lečenje je neophodno sprovoditi tokom celog perioda trudnoće, pri čemu se najčešće koristi laserska terapija. Bezbedne metode lečenja su dostupne u bilo kom stadijumu trudnoće.

Zaključak

Kondilomi predstavljaju kompleksan zdravstveni problem koji zahteva strpljenje i svestran pristup. Ključni su redovni pregledi, traženje više mišljenja u slučaju nejasne dijagnoze i dosledno pridržavanje terapije. Prevencija, uključujući vakcinaciju i bezbedniji seksualni odnos, može značajno smanjiti rizik od infekcije HPV virusom i njegovih komplikacija.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.